Atskats uz 2022.gadu!
Lielāka mācība - koki ir jāmēslo un par tiem ļoti, loti jārūpējas, visu visu laika periodu no pumpuru sprāgšanas, līdz pat ražas sākumam.
Nezin kādu iemeslu dēļ (vispār jau zinām) koki nebija saņēmuši vajadzīgo mēslojuma daudzumu 2021.gadā un 2022. gada pavasarī. Ķirši ir jāmēslo bagātīgi un pēc konkrēta grafika, gan caur saknēm, gan caur lapām, pie kam ir ļoti svarīgi ievērot un sekot līdz pareizajam mēslojumam atbilstošajā koka veģetācija periodā.
Lielākā neveiksme - maija sākumā dārzā sabojājās ūdens urbums, tā sabojājās, ka bija jāizveido jauns un pilnīgi citā dārza vietā. Diemžēl no maija sākuma, līdz pat ražai dārzā ūdens nebija un faktiski mēslošanu caur lapām nespējam veikt, kā arī paši dārza darbi tikai kavēti, jo bez ūdens....
Laika apstākļi ziemā- ziema ķiršiem bija slikta, agrā un aukstā 2021. gada ziema sākās jau novembrī, gaisa temperatūrai noslīdot līdz pat -15 grādiem. Tas ķiršiem īpaši nekaitēja, kamēr siltie un nokrišņiem bagātie janvāris un februāris sagādāja kokiem lielas problēmas. Daļa ķiršu, kuri stādīti uz saldā ķirša (mahaleb) potcelma vienkārši noslīka, jo ilga sakņu atrašanās ūdenī neļauj koka saknēm elpot. Rezultātā dārza zemākajās vietās šie koki sāka stipri nīkuļot. Punktu ziemas kaprīzēm pielika marts, kad agra pavasara vietā iestājās pamatīga ziema. Auksts marts līdz -10 grādiem naktīs, stabils un noturīgs sals 3 nedēļu garumā ar biezu sniega segu nodarīja lielus postījumus. Apsala un saulē apdegi vārgākie pumpuri, stipra cieta stumbri un zemākajās vietās slapjā un sasalusī augsne nodarīja neatgriezeniskus bojājumus koku saknēm.
Pavasaris - atnesa kārtējos nepatīkamos pārsteigumus. Ziedēšana laiks bija sauss, tomēr ļoti vēss, naktīs temperatūra stabili turējās +2...+4 grādu robežās, kamēr pa dienu neuzkāpa virs +13....+15 grādiem. Šādā aukstumā bites lido nelabprāt, kā rezultātā koku apputeksne bija vāja. Ķiršiem noziedot iestājās drēgns un slapjš laiks, kas veicina visu sēņu mikrobu vairošanos un izplatību. Dārzā plosījās kauleņkoku pelēkā un parastā puves, aktivizējas ķiršu mēra baktērija, īpaši labvēlīgs gads bija arī laputīm. Tā kā dārzā nebija ūdens, nespējām laikus ierobežot un apstādināt visas šīs kaites.
Papildu stresiem un slimībām koki nebija atbilstoši mēsloti 2021. gada rudenī un 2022. gada pavasarī, jo uzsvaru bijām likuši uz mēslošanu caur lapām....... ūdens urbums saplīsa un paspējām nomēslot tikai 2 reizes, kaut gan vajadzēja vismaz 10 un vairāk, nemaz nepieminot nespēju apstādināt un ierobežot slimības. Tas nozīmēja, ka nespējām nodrošināt kokiem stabilu imūnsistēmu un to dabīgās spējas cīnīties ar slimības ierosinātājiem, tam koki bija par vāju...
Raža - ja viss slikti, tad ražas laiks bija neveiksmju paraugstunda. Neskatoties, ka ogu bija aizmeties stipri mazāk un koki vizuāli izskatījās pustukši, dārzam katru gadi pieaugot, plānotā raža izskatījās pieklājīga. Tomēr, kas tev deva, kā 4 jūlijā ik dienas sākās periodiskas ikdienas lietavas (spēcīgi lija 3 -4 reizes dienā ik dienu līdz pat ražas vākšanas beigām), kuras turpinājās līdz pat 21. jūlijam, kad arī tika nolasīts pēdējais ķirsis. Lieki teikt, ka gatavās ogas tādā mitrumā uzbrieda un pārsprāga, kā rezultātā kvalitatīva bija apmēram 1/6 daļa jeb 15% no iespējamās ražas.
Pēc ražas veicām risku analīzi, meklējām iemeslus, taisījām analīzes, konspektējām, runājām ar agronomiem, lasījām, lasījām un lasījām informāciju latviešu un svešās mēlēs.
Galvenie iegūtie secinājumi:
Mēslošana pēc plāna ir kritiska, īpaši ražojošiem kokiem
Dārzam ir jābūt pilnībā funkcionējošam (ūdens, mēslojums, tehnika u.c. visam jābūt gatavam, visam sagādātam un funkcionējošam pirms sezonas sākuma, kas ir aprīļa vidus.
Analīzes ir jāveic 2x gadā, lai vērotu koku stāvokli un operatīvi reaģētu
Ir jāveic ieguldījumi pareizajā tehnikā, jo esošais dārza izmērs ir pāraudzis esošo agregātu jaudas
Ir jāveic papildu pasākumi (tīkli, segumi. u.c.), lai nosargātu ogas no slapjuma un putniem.
Atrotījām piedurknes un ķērāmies pie darba jau rudenī - kālija un sēra mēslojumi, papildus organika iestrādājot apdobēs zirgu mēslus u.c. pasākumi.
Labi arī apzinājāmies, ka 2022. gada kļūdas vel baudīsim 2023. gadā, jo jūlijā lasot ogas, jau labi var redzēt nākamā gada ražu, kura izveidojusies mazāka visu iepriekš pieminēto faktoru rezultātā.
2022. gada fotogrāfijas:
https://www.botanicus.lv/gallery/params/group/240974/