2024. gada sezonas apskats
LIELS PALDIES VISIEM MŪSU KLIENTIEM, CERAM KA ĶIRŠI GARŠOJA UN LABAS ATMIŅAS IR JOPROJĀM!
Gads tuvojas beigām, laiks atskatīties uz aizgājušo sezonu!
Kā jau lauksaimniecībā gads bija jautrs un negaidīties pagriezieniem bagāts. Lielākā daļa no mums 2024.gada vasaru novērtēs kā izcilu, tomēr no ķiršu puses skatoties, ne viss bija tik izcili.
ZIEMA
Janvāris - sākās ar pamatīgu kailsalu, pie kam pēc ļoti slapja rudens. Dārzā māls, bija tā ar ūdeni piesūcies, ka ar decembra nokrišņiem vairs meliorācijas sistēmas netika galā. Lielas ūdens sasala, janvāra sākumā atnākam kailsalam. Nebijām pārliecināti, kuri koki no jaunajām un kuri no vecajām pārziemos. Visa ziema bija nokrišņiem bagāta, spēcīgu un noturīgu aukstumu pēc janvāra nebija, bet mitruma gan pārpārēm. Labā ziņa - izdevās izvairīties no marta aukstuma viļņiem.
PAVASARIS
Aprīlis bija pavēss un nokrišņiem bagāts, kam sekoja maijs ar karstuma vilni 2.-4. nedēļā. Koki ziedējā aprīļa beigās un pašā maijā sākuma, kas ir apmēram 2 nedēļas agrāk par ierasto. Šogad piestādījām dārzā vēl 500 kokus, lai intensificētu stādījumu blīvumu. Vēl 1000 vietas ir brīvas, tag gan būs gana (6000 koku). Ziedēšanas laiks bija silts, sauss un saulains, priecājāmies, ka būs laba raža (bijām novietojuši dārzā 16 stropus), tomēr.... Ziedēšanas laikā bija stipri temperatūras kontrasti līdz +27C dienās un tikai +1C naktīs. Tas neveicināja apputi! Pie kam dārzā sāka izplatīties Monilinia laxa baktērija, ka rezultātā vietām tikai bojāti līdz pat 30% ziedu. Labi, ka paspējām laicīgi pamanīt un apstādināt tās izplatīšanos. Secinājums: ja skaists un silts ziedēšanas laiks, uzmani slimību izplatību dārzā. Vēlāk konstatējām, ka šī gada fungicīda izvēlē esam nokļūdījušies un nespējām pasargāt ziedus no infekcijām to ziedēšanas laikā.
VASARA
Maija un jūnija sākuma karstums veicināja straujāku veģetāciju, augļi nogatavojās agrāk, pat tik strauji, ka nepaspējām tikt līdz mēslošanas kalendāram un izlaidām pāris miglojumus ar kalciju. Secinājums: jāinvestē jaunā miglošanas aprīkojumā, lai samazinātu miglošanai vajadzīgo laiku un intensīvos pavasaros varētu noķert kalendāru. Jāatzimē, ka lielākā daļa mēslošanas notika naktīs, jo mēslojot ķiršus saulainās dienās caur lapām, tās var apdedzināt! Naktīs arī gribas gulēt!
RAŽA LAIKS
Šogad raža sākās tikpat agi, kā 2018. gadā. Sākām lasīt dzeltenos ķiršus Paula jau uz Jāņiem. Diemžēl prieki bija īsa, 10 dienas no Jāņiem līdz Jūlija sākuma sākās intensīvi nokrišņi.....un gatavās ogas no mitruma sākā sprēgāt un pūt. Likās jau, ka būs 2022. gada vasaras atkārtojums, kad 80% no ražas aizgāja bojā. Atšķirībā no citiem gadiem, šogaddārzam 1,2ha platībā dārzam bija uzvilkti segumi, tas pasargāja ķiršus no lietus, kukaiņiem, spilgtās saules utt. Tā mēs tikām pie ražas. Urrā! Ražas, kuru tik ilgi bijām gaidījuši. Ķiršiem, kuri nebija zem segumiem, bojātā raža bija 40 - 60%, ņemot vēra, ka dārzs jau ir lielāks kopējā izmantojamā raža bija pieklājīgi. Bija arī 0,4ha liels sektors no kura ievācām nieka 15% salīdzinājumā ar pērnā gada ražu, tas viss Monilinia laxa dēļ. Interesanti, ka šogad pirmo reizi vēsturē neražoja skabie ķirši. Koki ir palieli un bijām rēķinājušies ar 2t skābo ķiršu, tomēr nekā. Ir aizdomas, ka cēlonis nāk no 2023. gada vasaras.
RUDENS
Rudens, kā jau rudens! Biezie uz Nīlu, mēs dārzā gatavojamies nākamajai sezonai. Dezinficējam pēclasīšanas brūces, mēslojam labākai pārziemošanai, apstrādājam pret zaķu grauzumie, izgriežam nokaltušos zarus utt. Rudens pretstatā pavasarim bija sauss un silts, nācās pat augusta beigās dārzu laistīt. Ķirškopja galvenais uzdevums ir noturēt dārzu zaļu pēc iespējas ilgāk, nu tas šōgad izdevās ar uzviju, koki veselīgi, pilni lapām! Tas vairo cerības skatoties uz 2025. gadu!
REZUMĒ
Ievācām 14 tonnas ķiršu, kas ir rekords! Ražas sezona bija ļoti gara - 1 mēnesis. Bez segumiem liela daļa ražas būtu gājusi bojā, segumi ir ļoti nepieciešami. Kopumā esam apmierināti un šo, pēc 10 gadu ilgā darba, var uzskatīt par pirmo komerciāli veiksmīgo sezonu!
PALDIES VISIEM, ĶIRŠI GUĻ UN KRĀJ SPĒKUS PAVASARIM!