"Botanicus" ķiršu dārzs IR lielākais saldo un skābo ķiršu komerciālos nolūkos stādītais dārzs Latvijā un atrodas pašā Kurzemes sirdī!

Botanicus kiršu dārza pirmsākumi meklējami 2012. gadā, kad neliela zemes pleķīša īpašnieki lēma par labu saldo un skābo ķiršu dārza izveidei gleznainā Abavas upes ielejas dienvidu nogāzē. Šobrīd dārzs ir 9.2 ha liels un tajā aug apm. 5000 ķiršu koku.

Zināšanas

Dārza īpašnieki tā izveidi iesāka bez padziļinātām priekšzināšanām jeb tipisks stāsts par pilsētniekiem laukos. Šobrīd jau ir uzkrāta pietiekama zināšanu  un pašu pieredzes bagāža, kas ir bijis dārgs prieks. Lielu palīdzību dārza izveidē snieguši Dobeles Dārzkopības Institūta pētnieki, palīdzot jau no pašiem pirmsākumiem, tomēr zināšanu pamats iegūts pašmācības ceļā 8 gadu garumā.

Vēsture

2013. gads.

Iestādīti pirmie ķiršu koki 1,5ha platībā, no kuriem šodien izdzīvojuši apmēram 200 koki,  arī tie nākamajos gados tiks samainīti uz komerciāli izdevīgākām šķirnēm. Pirmās iestādītās šķirnes: Iputj, Brjanska 3-36, Latvijas Zemais, Paula, Ovstuženka, Tjutčevka.

Pirmajā gadā kokus apskādēja stirnas un ziemā zaķi (neskatoties uz sētu ap dārzu), 2014. gada pavasarī dārzā bija palikusi mazāk kā puse no pirmajā gadā iestādītā daudzuma. Tas tikai palielināja motivāciju un vēlmi nodarboties ar ķiršu audzēšanu, 

2015. gads .

Šajā gadā saimnieki nolēma riskēt un iestādīt lielogu saldos ķiršus, kuriem svarīgi ir labvēlīgi klimatiskie apstākļi (maigas ziemas un agri pavasari). Iestādītas tika šķirnes: Aleksandrs, Krupnoplodnaja, Lapins, Stella, Iedzēnu Dzeltenais, Doņeckij 42-37, Tehlovan visi uz saldā ķirša Mahaleb potcelma.

2016. gads 

Eksperimenta gads, jo jauno stādu izvēle krita uz iepriekšējos gados pasūtītajām un sevi pierādījušām šķirnēm Krupnoplodnaja un Doņeckij 42-37, kuri tika acoti uz Gisela5 potcelma, tiem raksturīgs mazāks koka augums un ātrs ogu ražošanas sākums. Veicām eksperimentālu lielapjoma pasūtījumu Vācijas stādaudzētavā Lodder. Rezultāts nebija īpaši veiksmīgs, jo stādu ieaugšanās procents sasniedza tikai  20%, kas ir ļoti zems. Turpmāk izvēlamies  mūsu platuma grādos audzētus stādus.

2017. gads. 

Jauni stādījumi netika veikti un ražas arī joprojām nav. Rudenī mūs pārsteidza nebeidzamas lietavas, kā rezultātā dārzā burtiski “noslīka” un nākamā gada pavasarī iznīka apm. 200 koku. Secinājums: jākontrolē gruntsūdens līmenis, lai noturētu to zem 1m - 1,5m dziļuma atzīmes vēlos rudeņos un ziemās. Iztīrījām meliorācijas izvadus un apjautām darbus, kuri jāveic novadgrāvju atjaunošanai.

2018. gads.

Sagaidīta pirmā raža, novācām pirmos 150 kg, kurus gardu muti noēdām un izdalījām draugiem, paziņām un šo to eksperimentālā kārtā realizējām. Jau nācās skaidrot, ka tie nav poļu “čerešņa”, bet ogas, kuras audzētas tepat Latvijā.

Interesanti bija vērot, ka ogu briešanas laikā 12 nedēļas dārzā nenolija ne piles, zeme izkaltā, tā ka lāpstu neiedurt. Tomēr dienvidu šķirne Krupnoplodnaja jutās, kā zivs ūdenī. Ogas lielas un saldas.

Pēc ražas novākšanas dārzā parādījās pirmās ķiršu slimības pazīmes, dažos sektoros brūnēja lapas, bet pieredzes trūkuma dēļ norakstījām redzēto uz lielo sausumu.

 2019. gads

WOW! Pirmā raža novācām 300+ kilogramus, diemžēl ražas lasīšanas laikā - jūlijā laiks kļuva lietains un auksts. Ogas lasot pat sala pirksti! Kamēr gaidījām silto laiku un mēģinājām saprast, kad tieši ogas būs gatavas, laika apstākļi nomainījās, kļuva karsts un visa vēl nenolasītā raža ......  Pēc subjektīviem aprēķiniem 70% no ražas palika kokos, ogas mitruma ietekmē saplaisāja vai pārvērtā sukādēs. Galu galā paši tikām pie ievārījumiem un sīrupiem visai ziemai.

2020.gads

Pirmais gads, kurš pēc 7 gada darba atnesa taustāmus augļu (ogas). Neskatoties uz faktu, ka iepriekšējā sezonā no lapbires cieta teju vai puse no visa dārza, pavasarī 1 ha apmērā stādītās šķirnes Krupnoplodnaja pumpuri neizplauka un līdz šim labāk ražojošais dārza sektors palika bez ražas. 

Mācība: no stādu audzētavām vienmēr atvedīsiet uz dārzu kādu nelūgtu viesi sēņu poras paskatā, līdz ar ko profilaktiska apstrāde ar fungicīdu ir obligāta, ja negribat zaudēt ražu un ieguldīto darbu vairāku ciklu (lasīt gadu) garumā.

Labā ziņa: novācām vairāk kā 3 t ogu, kuras mācījāmies realizēt, gan pievedot klāt pircējiem Rīgā un Pierīgā , gan pārdodot vietējiem reģiona veikaliem. Atsaucība bija milzīga, ogas nespējām lasīt pietiekoši ātri, līdz karstākajā realizācijas brīdī tās "pēkšņi" izbeidzās...

Noskaidrojās, kura šķirne ir komerciāli izdevīga, kurai lielas ogas, kurai mazas, kura plaisā utt. Sapratām, ka apmēram 30% no esošā dārza ir jāpārstāda samainot dažas labas mazdārziņu šķirnes uz komerciāli izdevīgākām.

Pavasarī paplašinājām dārzu iestādot škirnes: Sweetheart, Regina un skābos ķiršus Pandy, Tamaris.  Atjaunojām izkritušos Krupnoplodnaja stādījumus un Doneckij 42-37.

Liels solis attīstībā bija laistīšanas ierīkošana dārzā, visā tā platībā, ar 2021 gadu varēsim apgādāt visus kokus ar augšanai un ogu briešanai nepieciešamu mitrumu.


2021. gads 

Mūs svētku gads! Pirmā komerciāli realizētā raža 5000kg apmērā. Mācījāmies tirgot, saglabāt ogu svaigu pēc novākšanas, izprast ko nozīmē apkoms, kā lasīt, cik daudz kastu vajag, cik kg varam vienā dienā izvadāt uttt un joprojām. Ņemot vērā 2022.gada laika apstākļus, kad ražas laikā dārza saulē temperatūras stabiņš pakāpās līdz +50C, ražas laiks mums bija ekstrēmas mācības.

Liels atspaids bija dārzā ierīkotā laistīšanas sistēma, neskatoties uz lielo karstumu un sausumu jūnija/jūlija mēnešos ogas izauga izcili lielas un garšīgas!